Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej młodych ma kryzysy psychiczne. Psychologowie uczą się jak im pomagać

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Uniwersytet WSP Merito Opole uruchomił bezpłatny kierunek studiów podyplomowych, a mianowicie Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie. Naukę na nim rozpoczęło 25 studentów, a powitały ich m.in. wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura oraz wicekanclerz uczelni Małgorzata Jagusch.
Uniwersytet WSP Merito Opole uruchomił bezpłatny kierunek studiów podyplomowych, a mianowicie Psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie. Naukę na nim rozpoczęło 25 studentów, a powitały ich m.in. wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura oraz wicekanclerz uczelni Małgorzata Jagusch. WSB Merito Opole
25 psychologów z województwa opolskiego rozpoczęło bezpłatne studia podyplomowe na kierunku "psychologiczne wsparcie dzieci i młodzieży w kryzysie". Zorganizował je Uniwersytet WSB Merito w Opolu, a finansuje Samorząd Województwa Opolskiego.

- Pomysł wziął się przede wszystkim z obserwacji sytuacji związanej ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzież – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Sytuacja pandemiczna tylko pokazała nam jak na tacy, że zdrowie psychiczne to ta sfera, która wymaga pomocy. Kwestia zdrowia psychicznego cały czas jest jeszcze tematem tabu. Natomiast w szkole jak w soczewce wszystko się gromadzi. Jeżeli 80 procent samobójstw jest wywołanych sytuacją szkolną, to my nie mamy na co czekać. Musimy działać.

Studia zostały zorganizowane w ekspresowym tempie, ale moment ich inauguracji poprzedziły dwa lata przygotowań.

- Wszystko po to, aby wiedzieć, w jaki sposób powinniśmy pomagać. Przeprowadziliśmy bardzo gruntowną analizę, czyli były spotkania i rozmowy zarówno z psychologami, psychoterapeutami, lekarzami psychiatrami, nauczycielami, rodzicami, a także organizacjami pozarządowymi – tłumaczy Zuzanna Donath-Kasiura. - Wspólnie myśleliśmy w jaki sposób możemy pomóc dzieciom i młodzieży, ale także dorosłym, czyli rodzicom w tej trudnej sytuacji.

Nauka na uruchomionym właśnie kierunku trwa dwa semestry, a jest on dedykowany początkującym psychologom.

- Psycholodzy to te osoby, które stykają się co dzień z dziećmi i młodzieżą. Najtrudniej maja ci, którzy dopiero zaczynają pracę. Stąd nasz pomysł, aby wesprzeć osoby, których staż pracy jest nie dłuższy niż 5 lat, które są świeżo po studiach, mają dużo energii i siły, jednak czasem brakuje narzędzi – informuje Zuzanna Donath-Kasiura.

Kierownikiem merytorycznym studiów jest Mirosława Olszewska.

- Ale wspiera ją cały zespół ekspertów i wykładowców-praktyków, którzy od lat pracują na uczelni – mówi wicekanclerz uczelni Małgorzata Jagusch. – Program studiów jest bardzo praktyczny. Oprócz wiedzy teoretycznej, którą studenci pogłębiają, otrzymują cały pakiet narzędzi praktycznych, superwizji, pracy z potencjalnymi pacjentami. Mamy nadzieję, że na końcu studiów będą uzbrojeni w pewność siebie i siłę sprawczą, że potrafią, że widzą, jak mocno mogą zadziałać na młodych ludzi. I że ich wkład w rozwój i wyjście z kryzysu tych najmłodszych są bardzo duże.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej młodych ma kryzysy psychiczne. Psychologowie uczą się jak im pomagać - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto