Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fabryki w strefie gospodarczej gminy Ujazd potrzebują „zielonej” energii, żeby produkować części do samochodów elektrycznych

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Przedstawiciele zakładów z branży automotive zgłosili, że będą musieli wykazać przed swoimi kontrahentami, że części do aut elektrycznych powstają przy dominującym udziale „zielonej” energii.
Przedstawiciele zakładów z branży automotive zgłosili, że będą musieli wykazać przed swoimi kontrahentami, że części do aut elektrycznych powstają przy dominującym udziale „zielonej” energii. Radosław Dimitrow
Zakłady, które produkują części samochodowe w gminie Ujazd, planują rozbudowę, żeby wejść w segment aut elektrycznych. Do tego będą jednak potrzebować odnawialnych źródeł energii.

Aż trzy firmy, działające w Strefie Aktywności Gospodarczej gminy Ujazd przy autostradzie A4 zgłosiły, że planują rozbudowę swoich fabryk.

Są to firmy, które do tej pory produkowały części samochodowe głównie dla samochodów z tradycyjnym napędem spalinowym:

  • Mubea
  • IFA
  • Truflex

Teraz te firmy planują wejść w segment aut elektrycznych.

- Przedstawiciele zakładów z branży automotive zgłosili nam, że będą musieli wykazać przed swoimi kontrahentami, że części do aut elektrycznych powstają przy dominującym udziale „zielonej” energii - mówi Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Stąd pojawiło się zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii w naszej strefie.

W tym roku w marcu w Strefie Aktywności Gospodarczej zakończył się pierwszy etap budowy dużej farma fotowoltaiczna. Panele zaczęły wtedy produkować prąd o mocy 7 megawatów (energia jest już dostarczana do lokalnego Głównego Punktu Zasilającego).

Ale to dopiero początek dużej inwestycji w odnawialne źródła energii na terenach przy autostradzie A4.

Firma Alseva, która stawia farmy fotowoltaiczne już zainstalowała kolejne urządzenia o mocy wytwórczej 17 megawatów (co w przybliżeniu odpowiada ok. 3 tys. domowych instalacji), a docelowo ma produkować aż 42 megawatów energii.

- Z wiadomych względów panele fotowoltaiczne są w stanie dostarczać energię tylko w ciągu dnia. By energia z OZE mogła być dostarczana bez przerw, będziemy potrzebować dodatkowo magazynów energii - dodaje Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Tutaj także jest ogromne zainteresowanie ze strony firm, które specjalizują się w magazynach energii, by taką inwestycję zrealizować w strefie. Rolą gminy Ujazd będzie skoordynowanie tych wszystkich działań.

Będą budować magazyny energii

Kilka dni temu gmina Ujazd podpisała list intencyjny o współpracy z firmą MEB Group, która specjalizuje się w budowach magazynów energii. Umowę parafowali Hubert Ibrom i Damian Koziol, prezes MEB Group.

- Współpraca z SAG Ujazd jest naturalnym kierunkiem dla rozwoju MEB i ogromną szansą i możliwością adaptowania najnowocześniejszych i najlepszych technologii światowych na gruncie Polskim - stwierdził Damian Koziol.

Co ciekawe, umowę w sprawie budowy magazynów energii podpisano w Kamieniu Śląskim, gdzie działa taki magazyn energii. Został on zbudowany na potrzeby zespołu rehabilitacyjno-wypoczynkowego Sebastianeum Silesiacum.

Gmina Ujazd nie będzie jednak sprowadzona tylko do roli koordynatora działań pomiędzy firmami. Samorząd sam będzie korzystał z odnawialnych źródeł energii, planując utworzyć wirtualną spółdzielnię energetyczną.

- W planach jest budowa dodatkowo wiatraków energetycznych i biogazowni - dodaje Hubert Ibrom. - Oczywiście są to działania rozpisane na wiele lat, bo wymagają także, by Polskie Sieci Energetyczne zmodernizowały swoją sieć. Ale wierzymy, że uda się osiągnąć cel, a w konsekwencji gmina Ujazd stanie się samowystarczalna energetycznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fabryki w strefie gospodarczej gminy Ujazd potrzebują „zielonej” energii, żeby produkować części do samochodów elektrycznych - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto