Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina sama wyprodukuje swój prąd - mieszkańcy też na tym zaoszczędzą

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
GPZ Olszowa w strefie gospodarczej przy A4 - tutaj ma być podłączona gminna farma fotowoltaiczna.
GPZ Olszowa w strefie gospodarczej przy A4 - tutaj ma być podłączona gminna farma fotowoltaiczna. Radosław Dimitrow
Pod Ujazdem powstanie jedna z pierwszych w Polsce spółdzielni energetycznych. Do potężnej farmy fotowoltaicznej w pierwszej kolejności będą podłączone gminne instytucje. Z czasem - także domy mieszkańców.

Farmę fotowoltaiczną wybuduje gmina Ujazd, a stanie ona na działce znajdującej się w strefie gospodarczej przy autostradzie A4. Zostanie ona wyposażona w magazyn energii, który będzie gromadził prąd w czasie zwiększonej produkcji (np. w słoneczny dzień), a następnie go oddawał (np. po zmroku).

Całość będzie działała jako spółdzielnia energetyczna, która na początku będzie dostarczać prąd do gminnych instytucji m.in. szkół, przedszkoli, urzędu, domu kultury, klubów sportowych i remiz OSP.

Gmina liczy, że dzięki temu uda jej się ograniczyć rosnące koszty energii. Jak wynika z ostatnich danych GUS, inflacja w Polsce wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy do 12,4 proc., a koszty energii w tym samym czasie do 27,3 proc.

- Szacujemy, że tylko w tym roku za używanie prądu w gminnych budynkach i oświetlanie ulic zapłacimy ok. pół miliona złotych więcej niż rok temu - tłumaczy Hubert Ibrom, burmistrz Ujazdu. - Własna farma fotowoltaiczna zarządzana przez spółdzielnię pomoże nam złagodzić skutki podwyżek cen energii.

Inwestycja, która stanie na 3-hektarowej działce będzie miała moc ok. 3 MW. W praktyce oznacza to, że farma będzie produkować prąd odpowiadający ok. 600 domowym instalacjom fotowoltaicznym.

Całość ma być wpięta do Głównego Punktu Zasilającego GPZ w strefie przy autostradzie A4. Burmistrz dodaje, że prowadzenie farmy poprzez spółdzielnię jest bardziej atrakcyjne niż gdyby robiła to bezpośrednio gmina, ze względu korzystniejsze warunki rozliczania. Docelowo spółdzielnia ma pomóc obniżyć rachunki także zwykłym mieszkańcom.

- Naszą spółdzielnię energetyczną będziemy chcieli rozwijać i przyjmować kolejnych członków - dodaje. Maksymalnie może ich być 1000, czyli 60 procent wszystkich budynków gminy Ujazd. Będą to najprawdopodobniej wszystkie domy, które nie mają swojej instalacji fotowoltaicznej. W miarę zwiększenia członków będziemy też rozwijać sieć przez budowę nowych fatm lub przyjmowanie istniejących odnawialnych źródeł energii.

Jeszcze w tym miesiącu radni gminy Ujazd będą głosować w sprawie utworzenia spółdzielni. Potem ruszą prace nad dokumentacją. Koszty inwestycji szacowane są obecnie na 6-7 mln zł.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina sama wyprodukuje swój prąd - mieszkańcy też na tym zaoszczędzą - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto