Wybierz region

Wybierz miasto

  Spotkania z Wojciechem Jagielskim

  Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Strzelcach Opolskich
  Strzelce Opolskie, ul. Pl. Żeromskiego/7

  16:30 Wtorek, 6 czerwca

  • Wstęp wolny

  Wojewodzka Biblioteka Publiczna im. E. Smołki w Opolu
  oraz biblioteki publiczne wojewodztwa opolskiego
  zapraszają na spotkania autorskie z Wojciechem Jagielskim

  Autor odwiedzi biblioteki:

  5.06 (poniedziałek)
  MiGBP w Grodkowie godz. 18 00

  6.06 (wtorek)
  MiGBP w Strzelcach Op. godz. 16 30
  MiGBP w Białej godz. 18 30

  Wojciech Jagielski - dziennikarz, reportażysta. Początkowo dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej, przez lata był związany z „Gazetą Wyborczą”. Wybitny znawca problematyki Afryki oraz Azji Środkowej, Zakaukazia i Kaukazu. Relacjonował najważniejsze wydarzenia polityczne przełomu wiekow na całym świecie. Debiutował książką Dobre miejsce do umierania (1994) o Zakaukaziu i Kaukazie, potem wydał Modlitwę o deszcz (2002) poświęconą Afganistanowi, ktora uzyskała nominację do Nagrody NIKE 2003, oraz Wieże z kamienia (2004) o Czeczenii.
  Jagielskiego interesują przewlekłe konflikty, w ktorych sprzeczne racje rozmaitych stron splątują się w gordyjski węzeł, dlatego pisze o małych kaukaskich narodach, ktore od momentu rozpadu ZSRR nieomal bezustannie walczą między sobą, czy o Afganistanie. Reportażysta nie koncentruje się jednak na politycznych analizach, danych i suchych faktach. Zajmują go przede wszystkim ludzie, ktorych wciąga kołowrot nienawiści i zemsty, zarowno przywodcy krajow czy narodow, jak i zwykli ludzie, ktorych zazwyczaj najmocniej dotykają wojenne zawieruchy. Poprzez ich historie stara się przybliżyć polityczno-społeczne realia opisywanych miejsc, nie szczędząc przy tym szczegołow, dzięki ktorym czytelnik może dobrze poznać specyfikę życia w Czeczenii czy Afganistanie.
  Jagielski w swoich książkach mnoży punkty widzenia, zestawia opinie ludzi stojących po rożnych stronach konfliktow. Nie stara się na siłę porządkować zebranych materiałow, zamykać ich w publicystycznych, prostych formułkach, zdając sobie doskonale sprawę, że dotyka problemow na dobrą sprawę nierozwiązywalnych. Jest wytrawnym obserwatorem, ktory dba o to, żeby czytelnicy dowiedzieli się, jak naprawdę wygląda życie w miejscach, ktore znamy jedynie z telewizyjnych newsow, ukazujących najczęściej jedynie „okropności wojny”.
  Klasyk światowego reportażu, Ryszard Kapuściński, stwierdził: „Pisarstwo Jagielskiego to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu”.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Ekotriki w domowych porządkach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie?