Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole. Rasistowskie komentarze na Facebooku przypłacił wyrokiem. Piotr N. bronił się, że... jest kibicem

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Proces Piotra N. rozpoczął się we wtorek (15.06) przed Sądem Okręgowym w Opolu. Wyrok zapadł po pierwszej rozprawie.
Proces Piotra N. rozpoczął się we wtorek (15.06) przed Sądem Okręgowym w Opolu. Wyrok zapadł po pierwszej rozprawie. Mirela Mazurkiewicz
39-letni mieszkaniec Strzelec Opolskich twierdził, że jest niewinny, ale sąd mu nie uwierzył. Proces w tej sprawie trwał niespełna godzinę.

Wpisy, które zaprowadziły Piotra N. na ławę oskarżonych, pojawiły się na Facebooku między lipcem 2017, a czerwcem 2020 roku. Zdaniem prokuratury mężczyzna wielokrotnie znieważał, nawoływał do nienawiści, a także do popełnienia przestępstw motywowanych przynależnością wyznaniową oraz polityczną, m.in. hasłami "je..ać lewaków", czy "je..ać koszernych".

Zarzucono mu również propagowanie totalitarnego ustroju państwa. Swoje poglądy, w ocenie śledczych, oskarżony manifestował również ubiorem z charakterystycznymi symbolami. Piotr N. tłumaczył, że kupował odzież w legalnych sklepach.

Mężczyzna miał być dumny z tego, że jego kilkuletni syn, ucząc się pisać, ułożył na tablicy magnetycznej napis "Fourteen Words", czyli z angielskiego „czternaście słów”. Jest to często używane przez neonazistów i rasistów hasło symbolizujące zdanie, które można przetłumaczyć jako: "Musimy zabezpieczyć byt naszego ludu i przyszłość dla białych dzieci". Na sali rozpraw oskarżony twierdził, że to nie dziecko, a on ułożył napis.

Piotr N. musiał się również wytłumaczyć z używania symbolu 88. Neonaziści traktują tę liczbę jako kod, reprezentującego slogan "Heil Hitler".

- W subkulturze kibiców Celtic Glasgow ta liczba oznacza rok powstania klubu. Przez 8 lat byłem w Szkocji, należałem do tej subkultury - przekonywał 39-latek.

Prokurator zarzucił też Piotrowi N., że 10 czerwca 2019 roku publicznie pochwalał przestępstwa popełnione przez Andersa Breivika na tle przynależności politycznej oraz wyznaniowej (Breivik to skrajnie prawicowy terrorysta, który w lipcu 2011 zamordował w zamachach w Norwegii ponad 70 osób, raniąc ponad 300 osób).

- Nie pochwalałem morderstwa. Chodziło o to, że Breivik już wcześniej ostrzegał, że nielegalny napływ imigrantów w Szwecji może spowodować to, co się dzieje teraz w Europie - wyjaśniał.

Piotrowi N. groziło do 5 lat więzienia. Prokurator wnosił o wymierzenie mu roku w zawieszeniu na 2 lata oraz tysiąca złotych grzywny. Obrońca domagał się uniewinnienia.

Sąd Okręgowy w Opolu, który orzekał w sprawie, skazał 39-latka na 10 miesięcy nieodpłatnych prac społecznych (po 20 godzin miesięcznie). Wyrok jest nieprawomocny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole. Rasistowskie komentarze na Facebooku przypłacił wyrokiem. Piotr N. bronił się, że... jest kibicem - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto