Powiat strzelecki stawia na fundusze europejskie!

Materiał informacyjny Punktu EUROPE DIRECT Opole
Filia DPS w Szymiszowie
Filia DPS w Szymiszowie
W ostatnich latach powiat strzelecki rozwija się szybciej, a włodarze planują takie działania, aby mieszkało się tu lepiej, wygodniej i bezpieczniej. W szybko zmieniającym się świecie fundusze europejskie są impulsem do zmian. Dotacje unijne przeznaczane są na inwestycje transportowe, ochronę środowiska oraz poprawę stanu oświaty, pomocy społecznej i administracji. Dzięki zakupionym nowym sprzętom, oprogramowaniu i licencjom Powiat Strzelecki zwiększył potencjał cyfrowy Urzędu. Podniósł również poziom cyberbezpieczeństwa systemów informatycznych, a także poprawił jakość świadczenia e-usług publicznych w celu zaspokojenia potrzeb mieszkańców.

Kawał historii w nowej odsłonie

Pałac, który niedawno przeszedł termomodernizację został wybudowany mniej więcej w połowie XVII w. Od lat 70. XX wieku mieści się tam dom pomocy społecznej. Co prawda przeszedł kapitalny remont w latach 1989-1994, ale od tamtego czasu wprowadzone zostały pewne zmiany związane m.in. ze standaryzacją DPS-ów.

Remont Domu Pomocy Społecznej w Szymiszowie trwał ponad rok, a roboty instalacyjne i budowlane były prowadzone w taki sposób, aby nie ograniczać funkcjonowania placówki. Dużą różnicę widać już z zewnątrz: pojawiła się nowa elewacja, a w całym budynku wymieniono okna i drzwi. Stolarka pozostała drewniana, zachowując zabytkową formę, ale obecnie spełnia wymogi przenikalności cieplnej. Skrzynkowe okna odtworzono z najmniejszymi detalami, przywracając im zielony kolor.

Największe zmiany są niewidoczne gołym okiem. To pompy ciepła, o łącznej mocy grzewczej 380kW, a oprócz tego nowe instalacje i kotłownia, którą można sterować za pomocą komputera lub tabletu z dowolnego miejsca. Takich modernizacji ten pałac jeszcze nie widział. Jako alternatywne źródło do podgrzewania ciepłej wody na dachu budynku zamontowano energooszczędne kolektory słoneczne. Zrobiono to przy wewnętrznym dziedzińcu, aby nie psuć wyglądu zabytkowego obiektu. Wymieniono również oświetlenie wewnątrz budynku na energooszczędne lampy LED, w pomieszczeniach kuchni i pralni zamontowano wentylację mechaniczną.

Samego Powiatu Strzeleckiego nie byłoby nas stać na tak duże wydatki, ale pomogły środki unijne i współpraca z Gminą Kędzierzyn-Koźle. „To unijne dofinansowanie udało się zdobyć dzięki naszej obecności w Subregionie Kędzierzyńsko-Strzeleckim - a zawsze powtarzam, że wspólnymi siłami można osiągnąć więcej…” - powiedział Wicestarosta Waldemar Gaida. Koszt projektu termomodernizacji budynku filii DPS Strzelce Opolskie w Szymiszowie wyniósł ponad 9 mln 600 tyś złotych, z czego powyżej 4 mln 530 tyś złotych stanowiło dofinansowanie unijne. Termomodernizacja budynku filii DPS Strzelce Opolskie w Szymiszowie wraz z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii została nominowana w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2022. W przyszłości starostwo chciałoby zrewitalizować zabytkowy park, w którym umiejscowiony jest DPS.

Inwestowanie w kadrę jest ważne!

Powiat Strzelecki wraz z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Strzelcach Opolskich zrealizował działanie dofinansowane z Funduszy Europejskich, służące szkoleniu kadr poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego. Projekt przeprowadzony był przez Ośrodek Rozwoju Edukacji i trwał od września 2022 r. do sierpnia 2023 roku.
Celem przedsięwzięcia było podniesienie jakości systemu oświaty oraz wsparcie pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych we wdrażaniu modelowych rozwiązań z zakresu prowadzenia oceny funkcjonalnej i wsparcia dla uczniów.

W ciągu niespełna roku przeszkolono 155 specjalistów z poradni psychologiczno-pedagogicznych z terenu województwa opolskiego. Konsultacje dla pracowników przeprowadzili eksperci z zakresu edukacji włączającej, wsparcia dziecka, ucznia i rodziny oraz eksperci ds. monitoringu i ewaluacji z sieci współpracy i samokształcenia. Wsparciem objęto 50 dzieci z terenu powiatu strzeleckiego. Ich rodzicom przekazano materiały postdiagnostyczne w odniesieniu do stwierdzonych trudności dziecka oraz zorganizowano dla nich spotkanie psychoedukacyjne.

Młodzież uczestniczyła w zajęciach logopedycznych, korekcyjno-kompensacyjnych, zajęciach rozwijających ich kompetencje emocjonalno–społeczne, a także umiejętności uczenia się i rozwijania zainteresowań oraz w zajęciach o charakterze terapeutycznym.

Powiatowi zależało, aby przygotować kadrę poradni psychologiczno-pedagogicznych we współpracy z kadrą szkół, przedszkoli i pozostałych placówek do przeprowadzania działań wdrożeniowych w zakresie oceny funkcjonalnej dzieci i młodzieży z wykorzystaniem nowych narzędzi diagnostycznych. Wartość projektu wyniosła około 250 tysięcy złotych, a kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich to 210 tysięcy złotych.

W ostatnich latach gmina obrała kurs na poprawę stanu środowiska naturalnego, ale również ochronę zabytków i inwestycje w kulturę. Wyremontowano dwa zabytkowe obiekty na terenie Gminy Strzelce Opolskie i udostępniono je na cele społeczno-kulturalne.

Z myślą o młodzieży…

Na ten moment młodzież w Strzelcach Opolskich czekała od kilku lat. W maju bieżącego roku oficjalnie oddano do użytku ogólnodostępny skatepark, który znajduje się przy Szkole Podstawowej nr 7 na osiedlu „Piastów Śląskich”. Jest to pierwsza tego typu inwestycja na terenie powiatu strzeleckiego. Dla wyczynowców powstała tu regularna nawierzchnia betonowa w kształcie koła o średnicy 24 m. Na łącznej powierzchni 452m² zamontowano takie urządzenia jak: bank ramp, quarter pipe, funbox z poręczą, poręcz prostą i poręcz w kształcie litery „C”.

Oprócz sprzętu przeznaczonego dla młodzieży trenującej na deskach, rolkach i rowerach, pojawiła się tu również infrastruktura towarzysząca: stacja solarna do ładowania hulajnóg i rowerów elektrycznych oraz ławki, w tym jedna solarna, umożliwiająca ładowanie smartfonów. Nie zapomniano o funkcjach edukacyjnych. Jedna z ławek ma wbudowany moduł audio do prezentacji treści historycznych uwzględniających ważne dla Strzelec Opolskich obiekty, a na terenie skateparku pojawiły się także tablice promujące walory przyrodnicze i kulturowe okolicy.

Wyjątkowym aspektem jest to, że dzięki tej inicjatywie młodzież poczuła, że jest skuteczna. Marzenna Staroszczyk, dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty w Strzelcach Opolskich powiedziała w dniu otwarcia: „Przez kilka lat kilka rad młodzieżowych zabiegało o to, żeby powstał skatepark w Strzelcach Opolskich i dopięli swojego. Myślę, że to jest dla nich taki sygnał, że warto rozmawiać, negocjować. Sami zebrali około 800 podpisów za tym, żeby w Strzelcach powstał skatepark”.

Inwestycja pozwoliła stworzyć nowe możliwości rekreacyjne i pobudziła lokalną młodzież i dzieci do aktywności ruchowej. Dodatkowym atutem jest możliwość integracji różnych grup społecznych poprzez wspólne podejmowanie inicjatyw i organizacji imprez na nowopowstałej infrastrukturze. Realizacja projektu zdecydowanie przyczyniła się do podniesienia atrakcyjności oferty rekreacyjnej gminy. Wartość projektu wyniosła około 457 559 złotych, a kwota dofinansowania z funduszy europejskich to 127 260 złotych.

Droga Leśnica – Lichynia, jest dofinansowanie, prace trwają!

Aktualnie powiat strzelecki realizuje projekt pn.: Przebudowa drogi powiatowej 1401 w kierunku Zalesie Śląskie na odcinku Leśnica – Lichynia. Został on dofinansowany ze środków programu na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, przyznanych na lata 2014–2020. Pandemia spowolniła niektóre inwestycje, ale władze powiatu mają nadzieję, że już w maju przyszłego roku mieszkańcy będą mogli cieszyć się tą inwestycją. Zmodernizowany odcinek drogi będzie miał długość 2,454 km.

„To jest droga, która łączy dwa ośrodki przemysłowe - Zdzieszowice koksy i cały kędzierzyńsko-kozielski przemysł, więc poruszają się po niej również cięższe i większe samochody. Dlatego w projekcie uwzględniono całkowitą wymianę gruntu i położenie asfaltu na górę” - przekazał Józef Swaczyna, starosta strzelecki. Celem przebudowy drogi powiatowej jest przede wszystkim poprawa warunków bezpieczeństwa mieszkańców powiatu strzeleckiego, w tym mieszkańców Lichyni i miasta Leśnica. Jednocześnie powstanie nowa ścieżka rowerowa. Przebudowane zostaną również drogowe obiekty inżynierskie - dwa mostki. Całkowita wartość zadania to ponad 10 mln złotych, a wartość dofinansowania ze środków europejskich to 5 mln złotych.

Powiat strzelecki sprawnie wykorzystuje dofinansowanie unijne, a realizowane projekty zawsze trafiają w faktyczne potrzeby jego mieszkańców. Tych potrzeb jest dużo, zatem przed gminami stoją nowe możliwości, aby wykorzystać środki pomocowe z FEO na lata 2021-2027.

Zdjęcia pochodzą z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelcach Opolskich, Starostwa Powiatowego w Strzelcach Opolskich oraz archiwum Gminy Strzelce Opolskie.

EUROPE DIRECT Opole jest członkiem europejskiej sieci informacyjnej zarządzanej przez Komisję Europejską. Punkty przybliżają europejskie zagadnienia mieszkańcom danego regionu, informują ich o bieżących priorytetach UE a także zachęcają do udziału w debatach na temat przyszłości UE.

Jeżeli masz pytania dotyczące polityki, programów i priorytetów UE lub jeśli chcesz się zaangażować w wydarzenia dotyczące przyszłości UE, skontaktuj się z nami!

Punkt EUROPE DIRECT Opole
ul. Krakowska 38,
45-075 Opole

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto