Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy dziękowali dziś Bogu za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Do groty lurdzkiej rolnicy przynieśli 41 żniwnych koron. Dożynkowej sumie przewodniczył bp Andrzej Czaja.
Do groty lurdzkiej rolnicy przynieśli 41 żniwnych koron. Dożynkowej sumie przewodniczył bp Andrzej Czaja. Krzysztof Ogiolda
Do groty lurdzkiej rolnicy przynieśli 41 żniwnych koron. Dożynkowej sumie przewodniczył bp Andrzej Czaja.

Zestaw koron dożynkowych reprezentujących dekanaty diecezji opolskiej był bardzo zróżnicowany. Jedną z wyróżniających się koron przywiozły panie Izabela Zakrzewska, Małgorzata Łozińska, Sabina Berini i Daria Kupczak z Kłodoboku. Ich korona miała kształt łodzi.

- Pomysłu szukałam w internecie i łódź bardzo mi się spodobała – mówi pomysłodawczyni, pani Sabina. - Wewnątrz jest m.in. gorczyca i słoma, a kwiaty, które koronę zdobią zrobiłyśmy z ziaren dyni i z fasoli. Wizerunek Jana Pawła II na żaglu został zrobiony z maku. Łącznie siedem osób pracowało przy tej koronie przez dwa tygodnie.

Rolników z Wojciechowa reporter zapytał o tegoroczne żniwa.
- Generalnie w Polsce susza była w tym roku wielka, ale akurat my nie możemy bardzo narzekać – przyznaje Krystian Kuzaj. - Na naszym terenie ani nie zalewało, ani nie wypaliło. Gospodarujemy blisko kościółka św. Anny i św. Rocha i oni nas chronią od pogodowych kataklizmów. Nie tylko w tym roku.

- I za to przyszliśmy dziękować, że nikomu z nas chleba nie braknie. Tym bardziej, że mamy własną piekarnię. W naszej wiosce wciąż jest czternastu gospodarzy i cała ziemia jest zagospodarowana. Nie ma ani jednego odłogu - dodaje Edeltrauda Zug, sołtys. - Większość rolników ma ziemię różnej jakości – część pól piątej i szóstej klasy, ale część drugiej i trzeciej. Każdemu coś urosło. A naszą koronę pletli w tym roku przede wszystkim mieszkańcy ulicy Lipowej.

W kazaniu bp Andrzej Czaja – nawiązując do Ewangelii o uzdrowieniu 10 trędowatych – przypomniał o potrzebie wdzięczności Bogu. - Wy rolnicy jesteście znakiem tego, że wszystko, co mamy, to mamy od Boga. Tymczasem my ludzie XXI wieku tak obrośliśmy w piórka, że uważamy, że wszystko zawdzięczamy wyłącznie swojej pracy i zdolnościom. A życie pokazuje, że bez Bożej pomocy nie ma ani zdrowia, ani pokoju w rodzinie. Biskup opolski podkreślił, że najpiękniejszym dziękczynieniem jest Eucharystia. Ale i o niej wielu zapomina, nie ceni jej sobie.

- Przed nami stulecie odzyskania niepodległości – podkreślił bp Czaja. - I właśnie teraz ujawnia się w naszej społeczności wiele chorób: waśni, sporów, zacietrzewienia, nieustępliwości. Ta epidemia się rozlewa. Nie tylko w polityce, także na nasze rodziny.

Biskup opolski otrzymał chleb z rąk dożynkowych starostów Joanna Baron ze Zwiastowic w parafii Twardawa i Damian Damboń z Trawnik (parafia Gościęcin) oraz pobłogosławił i pokropił wodą święconą wszystkie korony żniwne. Na zakończenie podziękował odchodzącemu na emeryturę duszpasterzowi rolników, ks. prałatowi Hubertowi Janowskiemu (prowadził w tym roku pielgrzymkę rolników po raz 36., a przez 26 lat kierował Diecezjalnym Uniwersytetem Ludności Wiejskiej w Opolu). Jego następcą został mianowany, ks. Jan Polok, proboszcz parafii w Dobrzeniu Wielkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rolnicy dziękowali dziś Bogu za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto