Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Stanie na styku gmin Zdzieszowice i Leśnica

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Obecny harmonogram budowy zakłada, że radar będzie gotowy na przełomie maja i czerwca 2023 roku.
Obecny harmonogram budowy zakłada, że radar będzie gotowy na przełomie maja i czerwca 2023 roku. Radosław Dimitrow
Nowa stacja będzie częścią systemu 10 radarów pogodowych, które swym zasięgiem obejmą całą Polskę. Pomoże w przewidywaniu takich zjawisk m.in. jak gwałtowne burze lub gradobicia.

O konieczności budowy radaru meteorologicznego dla Opolszczyzny mówiło się od 2008 roku, zaraz po tym gdy przez wsie Balcarzowice, Sieroniowice i Błotnicę Strzelecką przeszło niszczycielskie tornado. Żywioł zniszczył wtedy ok. 150 domów i uszkodził wiele budynków gospodarczych. Nie było wtedy żadnego systemu ostrzegania przed zagrożeniami, a mieszkańcy byli kompletnie zaskoczeni pojawieniem się trąby powietrznej.

Na dodatek okazało się, że obecna sieć radarowa „Polrad” nie dysponuje wystarczająco dokładnymi danymi, żeby przewidywać tego typu zjawiska na Opolszczyźnie. Stąd konieczność budowy dodatkowego radaru na Górze św. Anny. Potem samorządowcy apelowali o przyspieszenie inwestycji w 2010 r., gdy przez województwo Opolskie przeszła powódź.

Nowe urządzenie będzie zlokalizowane blisko autostrady A4 na styku gmin Zdzieszowice i Leśnica. Dane z radaru pomogą śledzić m.in. obszar tzw. Bramy Morawskiej znajdujący się pomiędzy dwoma pasmami górskimi - Karpatami i Sudetami.

Ukształtowanie terenu sprzyja właśnie powstawaniu tornad i gwałtownych burz, którym może towarzyszyć grad. Dane z radaru będą miały także ogromne znaczenie dla ochrony przeciwpowodziowej dorzecza Odry.

Za inwestycją odpowiedzialny jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na razie na placu budowy trwają prace ziemne. Radar powstanie na szczycie żelbetowej konstrukcji o wysokości ponad 40 metrów. Wbrew wcześniejszym planom, nie będzie możliwości jego zwiedzania.

- Odeszliśmy od perspektywy udostępniania radaru dla turystów – mówił Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora Centrum Hydrologiczno-Meteorologicznej Sieci Pomiarowo-Obserwacyjnej IMiGW, podczas uroczystości przekazania pozwolenia na budowę w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu. - Koszty zmusiły nas do tego, żeby wykluczyć z projektu część rekreacyjną. Teren stacji będzie zamknięty dla osób postronnych. Przebywać tam będzie tylko obserwator i grupa serwisowa.

Stacja na Górze św. Anny będzie stanowić jeden z elementów systemu radarów hydrometeorologicznych, który swym zasięgiem obejmie całą Polskę. System będzie składał się łącznie z dziesięciu radarów, a całość inwestycji będzie kosztować 130 mln zł.

Długa historia budowy radaru

Inwestycja, która jest obecnie realizowana, ma około 10 lat opóźnienia. W 2014 r. okoliczni mieszkańcy sprzeciwili się budowie radaru na Górze św. Anny, obawiając się, że fale emitowane przez urządzenie zaszkodzą ich zdrowiu.

Wtedy doszło do spotkania z protestującymi, na którym przedstawiciele IMGW zapewniali, że urządzenie jest w pełni bezpieczne, a emitowany przez niego sygnał rozlega się wysoko ponad dachami domów. Potem okazało się jeszcze, że złożona dokumentacja ma braki formalne i gmina nie mogła wyrazić zgody postawienie takiego obiektu.

Obecny harmonogram budowy zakłada, że radar będzie gotowy na przełomie maja i czerwca 2023 roku.

Lokalizacja inwestycji:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto