Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer do 67 km od Strzelec Opolskich. Urokliwe ścieżki na weekend 4 - 5 maja

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nie masz pomysłu na niebanalną trasę spacerową ze Strzelec Opolskich? Nasze pomysły gdzie można się wybrać. Mamy 3 ciekawe trasy. Mają różny dystans, i dzięki temu każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Razem z Taseo proponujemy Wam 3 trasy na spacer wśród zieleni w odległości do 67 km od Strzelec Opolskich. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy spacerowe niedaleko Strzelec Opolskich przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Wycieczki ze spacerem ze Strzelec Opolskich

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 3 trasy na spacer oddalonych maksymalnie o 67 km od Strzelec Opolskich, które polecają inni spacerowicze. Wybierz najlepszą dla siebie.

Nim wyruszysz w drogę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 04 maja w Strzelcach Opolskich ma być 21°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 21%. W niedzielę 05 maja w Strzelcach Opolskich ma być 19°C. Prawdopodobieństwo pojawienia się deszczu wynosi 35%.

🌳 Trasa spacerowa: Odkrywanie Mikołowa

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,61 km
  • Czas trwania spaceru: 46 min.
  • Przewyższenia: 58 m
  • Suma podejść: 93 m
  • Suma zejść: 118 m

Trasę spacerową mieszkańcom Strzelec Opolskich poleca Ireneusz

Zabytki Mikołowa.
Mikołów jest 40-tysięcznym miastem przemysłowym, położonym na południe od Katowic, w sąsiedztwie Rudy Śląskiej i Tychów. Przez miejscowość przepływa rzeczka Jamna. Dzieje miasta sięgają korzeniami okresu średniowiecza. Pierwsza wzmianka o osadzie pochodzi już z roku 1222, kiedy wspomina się kasztelana z Mikołowa. Rezydował on prawdopodobnie w niewielkim grodzie, znajdującym się być może w okolicach obecnego kościoła ewangelickiego i kapliczki św. Mikołaja. Miasto ukształtowało się jednak na terenach położonych nieco bardziej na południe. Pierwsza świątynia stanęła tutaj w XII wieku i miała za patrona św. Mikołaja. W drugiej połowie następnego stulecia, po przenosinach osady, wzniesiono nowy kościół, który wkrótce stał się siedzibą parafii pod wezwaniem św. Wojciecha. Od połowy XVI do połowy XVII wieku obiekt ten był użytkowany przez wyznawców luteranizmu. W latach 1843-1861 w Mikołowie zbudowano nowy, okazały kościół parafialny, którego patronem został św. Wojciech. Z tego powodu starej świątyni zmieniono wezwanie na Matki Bożej Śnieżnej. Mikołowski kościół Matki Bożej Śnieżnej leży na północ od zabytkowego Rynku. Jest orientowany, wzniesiony z kamienia łamanego. Cechy późnogotyckiej architektury pozwalają przypuszczać, że został nieco przebudowany pod koniec średniowiecza. Nawę zbudowano na planie prostokąta; do niej przylega wielobocznie zamknięte prezbiterium. Od strony zachodniej widzimy czworoboczną wieżę, która została wymurowana dopiero w XVIII wieku. Wnętrze jest jednonawowe. Znajdziemy w nim gotyckie kropielnice i chrzcielnicę, późnorenesansową ambonę, barokowe ołtarze. Przed kościołem warto zwrócić uwagę na zabytkową figurę św. Jana Nepomucena. Mikołowianie postawili ją tutaj w XVIII wieku, dziękując w ten sposób za przywrócenie wody w miejskiej studni.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: W krainie dzikich zwierząt - Wyspa Bolko

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 17,71 km
  • Czas trwania spaceru: 1 godz. i 32 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 511 m
  • Suma zejść: 515 m

Trasę dla spacerowiczów ze Strzelec Opolskich poleca Mar.now

Wyspa Bolko to centrum sportu i rekreacji Opola. Tu do późnych godzin wieczornych i od bladego świtu można spotkać biegaczy, rowerzystów i amatorów nordic walking, którzy do parku wokół zoo i na nadodrzańskie okolice dojeżdżają z wszystkich dzielnic Opola.
Z roku na rok miasto rozbudowuje infrastrukturę rekreacyjną i upiększa teren, mimo iż prawdopodobieństwo zalania z kolejnym wysokim stanem rzeki jest tu naprawdę wysokie.
Turyści zjeżdżają w te okolice tłumnie do jednej z największych atrakcji miasta czyli opolskiego zoo, w którym nie sposób się nudzić. To świetne miejsce także na spacery pośród ciakwie zaprojektowanych ogrodów w alejkach.
Trasa prowadzi 4 km pętlą wokół ogrodu zoologicznego na obrzeżach – południowo-zachodnim krańcu wyspy Bolko, gdzie dziki żyją sarny, dzikie króliki, lisy, bażanty, a wokół rozpościera się łąka, kwitnąca wiosną makami i rumianami, daleko wzdłuż nurtu Odry. Tu właśnie swoja trasę ma największa biegowa impreza w mieście – Bieg Opolski na 10 km (2 pętle wokół wyspy + ul. Parkowa). Rozpoczynając przebieżkę dogodnym wałem nadrzecznym przy moście od ul. Wrocławskiej, przebiegamy obok starego cmentarza ewangelicko-augsburskiego po lewej stronie Kanału Ulgi Odry w stronę Zdzieszowic i ul. Krapkowickiej przez kolejny most na Spychalskiego, do mostu Kolejowego (trasa prowadzi dołem pod mostem, wzdłuż szpaleru ogródków działkowych, nad którymi wyłaniają się wieże najstarszych opolskich kościołów oraz majestatyczna Wieża Piastowska). Mijamy kolejny most, prowadzący do Wójtowej Wsi na krańcach miasta i skręcamy w lewo razem z trasą, biegnąc nad ścieżką zdrowia – kolejnymi przyrządami usytuowanymi wzdłuż trasy dla miłośników gimnastyki i rozciągania się. Można skorzystać tu m.in. z równoważni, drążków do podciągania się, wiszących kładek i wielu innych przyrządów, atrakcyjnych nawet dla profesjonalistów.
Po przebiegnięciu 3 km od parkingu na końcu drogi asfaltowej za mostem mijamy budynki administracyjne zoo, a za nimi stację obsługi śluz na Odrze i cały czas biegniemy wzdłuż ogrodzenia zoo. Gdybyśmy nie odstępowali ogrodzenia i obiegli ogród zoologiczny przy samym południowym ogrodzeniu możemy z bliska przyjrzeć się sowom, puszczykom, czaplom, a nawet bawołom, zazwyczaj pasącym się w cieniu przy samym ogrodzeniu. Biegnąc dalej wokół wyspy, chcąc „domknąć pętlę” na wale dobiegamy do parkingu zoo i ponownie biegniemy wałem, kierując się na północ w stronę miasta i widocznych z dala wieżowców oraz oświetlenia mostu przy ul. Spychalskiego.
Nawiguj


🌳 Trasa spacerowa: Nordic Walking: Łabędy - Czechowice jezioro - Hałdy - Łabędy

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 11,16 km
  • Czas trwania spaceru: 3 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 60 m
  • Suma podejść: 1 122 m
  • Suma zejść: 1 124 m

Antares poleca trasę spacerowiczom ze Strzelec Opolskich

Wyjście z kijami przez Las Łabędzki i pola w Czechowicach do Jeziora Czechowice i dalej na hałdę. Powrót od strony leśniczówki w Czechowicach.
Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Przyda się na spacerze

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co dają regularne spacery?

Spacerowanie przynosi wiele korzyści. Regularne spacery pomagają w walce ze stresem, a także pozytywnie wpływają na układ krążenia. Wpływają więc pozytywnie zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Ruch to ważna część naszego życia, gdy chcemy dbać o zdrowie. Nie każdy ma czas i ochotę na uprawianie sportu. Spacerowanie to prosta forma aktywności i dobra alternatywa dla wszystkich, którzy nie przepadają za sportem. Oczywiście, jeśli jesteś osobą aktywną sportowo, spacery będą świetnym dopełnieniem.

Dbanie o odpowiednią dawkę ruchu powinno być szczególnie istotne dla osób, które mają siedzący tryb pracy. Wprowadź codziennie spacery do swoich planów, a zobaczysz ich pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie.

Ile powinno się robić kroków dziennie?
WHO podaje, że dzienna dawka kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 - 8 000 kroków dziennie. Natomiast osoby z przewlekłymi chorobami od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.

Czy to dużo? Zależy dla kogo. Jeśli do tej pory nie zwracałeś uwagi na to i niewiele się ruszałeś, warto zacząć od krótkich spacerów i stopniowo zwiększać liczbę kroków, by się nie zniechęcić. Oczywiście im więcej kroków, tym więcej korzyści, jednak nie warto popadać w skrajności. Każdy ma czasem słabszy dzień lub gorzej się czuje. Nie zmuszaj się wtedy na siłę do zrobienia odpowiedniej liczby kroków. Jeśli twoje ciało domaga się regeneracji, pozwól sobie na to.

Spacerowanie to świetny pomysł na spędzanie czasu z najbliższymi. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Umawiasz się regularnie na kawę z przyjaciółką? A może codziennie wieczorami siedzisz przed telewizorem z drugą połówką? Spróbuj zaproponować inną formę spędzanie czasu i wyciągnij najbliższych na spacer, jeśli pogoda jest sprzyjająca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto