Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019. Co z egzaminem gimnazjalnym na Opolszczyźnie?

Piotr Guzik
W poniedziałek, 8 kwietnia, rozpoczął się strajk nauczycieli. - Mamy informacje z około 400 szkół w regionie. Ponad połowa z nich bierze udział w strajku. Są gminy, w których protestu nie ma - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty. Czy na Opolszczyźnie będzie przeprowadzony egzamin gimnazjalny?

- Według informacji, które spłynęły do nas do godziny 13.00, do strajku dołączyło 375 placówek oświatowych na terenie województwa. To 52 procent spośród 726 takich placówek w regionie. Nie są to jeszcze dane pełne, ze wszystkich placówek i nie można wykluczyć, że ten odsetek wzrośnie - mówi Michał Siek.

O godz. 15.00 kuratorium oświaty przesłało aktualizację: w strajku uczestniczy 414 placówek, co daje 57 proc. wszystkich w regionie.

Kurator wskazuje, że w 10 gminach w żadnej szkole czy przedszkolu nie ma strajku.
Te gminy to:

  • Jemielnica,
  • Kamiennik,
  • Lubrza,
  • Murów,
  • Pakosławice,
  • Popielów,
  • Prószków,
  • Skoroszyce,
  • Strzeleczki
  • Wilków.

Strajk nauczycieli 2019. Czy będzie egzamin gimnazjalny?

W środę 10 kwietnia rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. Michał Siek przekonuje, że z większości gmin z regionu napływają deklaracje, że nie będzie z nim problemu.

Przyznaje, że ten może jednak wystąpić w dużych miastach - Opolu, Kędzierzynie-Koźlu czy Kluczborku. Wskazuje, że o pomoc w zapewnieniu personelu, który pomoże nadzorować egzaminy, zwróciły się m.in. dwie szkoły: VIII Liceum Ogólnokształcące przy ul. Ozimskiej, w którym działa gimnazjum nr 5, oraz IX Liceum Ogólnokształcące przy ul. Oleskiej, w którym jest gimnazjum nr 7.

Michał Siek podkreśla, że obecnie kuratorium ma około stu osób, które mogą pomóc w przebiegu egzaminu. Około 60 z nich to osoby, które zgłosiły się do kuratorium, a reszta to pracownicy tej instytucji.

Przekonuje, że udział osób z zewnątrz na egzaminie nie powinien być podstawą do kontestowania wyników uzyskanych przez uczniów.

- Te osoby tylko pilnują porządku podczas pisania testów, natomiast nie sprawdzają prac - uzasadnia Robert Socha, rzecznik kuratorium oświaty w Opolu.

Michał Siek krytycznie odnosi się do uczestników strajku. Jego zdaniem zawód nauczyciela to taka profesja, w której - choć prawa do strajku nikt nie odmawia - protestować w taki sposób się nie powinno. - Odpowiedzialność za całe zamieszanie spoczywa na tych związkach zawodowych, które nie podpisały porozumienia z rządem - ocenia.

Jednocześnie kuratorium oświaty apeluje do osób posiadających kwalifikacje pedagogiczne, aby zgłaszały się do pracy w zespołach nadzorujących egzaminy.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto