Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wokół Kronospanu staną czujniki. Mają badać czystość powietrza

Radosław Dimitrow
Gmina nie wyklucza, że przeprowadzi z mieszkańcami konsultacje społeczne ws. inwestycji. Na razie samorząd zabrał się za montaż czujników jakości powietrza.
Gmina nie wyklucza, że przeprowadzi z mieszkańcami konsultacje społeczne ws. inwestycji. Na razie samorząd zabrał się za montaż czujników jakości powietrza. Radosław Dimitrow
Po proteście mieszkańców gminy i zarzutach, że w rejonie Kronospanu unosi się gęsty, duszący dym, urzędnicy ze strzeleckiego ratusza zamontują w okolicy ok. 10 czujników. Mają badać czystość powietrza.

Mieszkańcy Strzelec Opolskich, a także ościennych gmin protestują od kilku tygodni w sprawie budowy trzeciej fabryki Kronospanu. Ma ona stanąć na terenach obok istniejących fabryk paneli podłogowych i płyt OSB.

Koncern jest na etapie załatwiania formalności, a we wnioskach, które trafiły na biurko burmistrza Strzelec Opolskich zapisano, że zakład będzie się zajmować przetwórstwem drewna. Tuż obok ma jeszcze stanąć stacja paliw.

Mieszkańcy protestują, bo - jak napisali w piśmie do gminy - są „zaniepokojeni stanem okolicznych lasów iglastych, hałasem, pyłem i nieprzyjemnym zapachem”. Do protestu dołączyli początkowo listę z 407 podpisami. Obecnie liczy ona już ponad 500 nazwisk.

- Kronospan do tej pory zrobił niewiele, by zlikwidować uciążliwości, jakie towarzyszą produkcji - tłumaczy Zofia Habasz, sołtys Jędryń. - Boimy się, że jak powstanie tutaj kolejna fabryka, to będzie jeszcze gorzej.

Czy sprzeciw mieszkańców może wprost zablokować budowę kolejnej fabryki? Wiele zależeć będzie od tego, czy gmina Strzelce Opolskie zleci dodatkowo przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko. Jeśli tak, to mieszkańcy będą mogli oficjalnie wypowiedzieć się na temat inwestycji w konsultacjach społecznych.

- W tej sprawie zwróciliśmy się z prośbą o opinię do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu (RDOŚ), strzeleckiego starostwa i miejscowego sanepidu - mówi Małgorzata Kornaga z urzędu miejskiego. - Z otrzymanych odpowiedzi wynika, że RDOŚ nie dostrzega potrzeby przeprowadzenia takiej oceny, natomiast starostwo i sanepid zalecają jej przeprowadzenie. Dlatego nie wykluczamy organizacji konsultacji społecznych.

Gmina czeka na jeszcze jedną opinię, którą wydać ma państwowa jednostka Wody Polskie. Ma być ona znana w najbliższych tygodniach.

Niezależnie od tego, w związku z sygnałami, jakie spływają od mieszkańców, gmina Strzelce Opolskie zapowiedziała, że planuje uruchomić sieć 10 czujników monitorujących czystość powietrza.

- Zamierzamy badać jakość powietrza zarówno w mieście, jak i na terenach wiejskich - dodaje Kornaga. - Urządzenia będą mierzyć zarówno poziom pyłów zawieszonych, jak i dwutlenku siarki czy też dwutlenku azotu. Wyniki z pracy urządzeń będzie można na bieżąco śledzić w internecie za pośrednictwem komputera, czy też specjalnej aplikacji mobilnej.

Podobna sieć czujników działa po sąsiedzku w Krapkowicach i jest ona bardzo dokładna. W połączeniu z danymi dotyczącymi kierunku wiatru, temperatury i wilgotności, będzie można łatwo stwierdzić, w jakim stopniu substancje, które wydostają się z Kronospanu, mają wpływ na zdrowie mieszkańców.

Wysłaliśmy zapytanie do Kronospanu dotyczące inwestycji, ale biuro prasowe nie odpowiedziało na na nie.

Zobacz też: Opolskie Info [23.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto