Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wreszcie mają dach nad głową. 55 ukraińskich rodzin wprowadziło się do nowo wyremontowanych mieszkań

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W piątkowe popołudnie w Szymiszowie pod Strzelcami Opolskimi, gdzie powstało 8 mieszkań dla uchodźców, zorganizowano międzynarodowy piknik. W ten sposób Urząd Marszałkowski podsumował projekt.
W piątkowe popołudnie w Szymiszowie pod Strzelcami Opolskimi, gdzie powstało 8 mieszkań dla uchodźców, zorganizowano międzynarodowy piknik. W ten sposób Urząd Marszałkowski podsumował projekt. Radosław Dimitrow
Zakończył się remont mieszkań dla uchodźców, którzy z powodu rosyjskiej agresji musieli uciekać ze swoich domów na Ukrainie. Lokale powstały w starych, nieużytkowanych budynkach.

Za projekt remontu obiektów, które stały niewykorzystane, odpowiedzialny był Urząd Marszałkowski w Opolu, który wszedł we współpracę z gminami.

Z danych Urzędu Marszałkowskiego wynika, że na Opolszczyznę przyjechało około 20 tys. uchodźców z Ukrainy (zarówno osób dorosłych, jak i dzieci). 80 proc. z nich trafiło początkowo do prywatnych domów i mieszkań Opolan. Potem wielu z nich próbowało wynajmować lokale lub pojedyncze pokoje na własną rękę.

Z przeprowadzonej na próbie 1400 osób ankiety wynika, że 70 proc. z nich zamierza wrócić na Ukrainę. Samorządowcy z jednej strony chcieli pomóc najbardziej potrzebującym uchodźcom, a z drugiej zatrzymać ich w Polsce. Wielu z nich bowiem pracuje i zdążyło się zintegrować z mieszkańcami regionu. Mieszkania będą udostępnione uchodźcom mniej więcej na rok. Potem, w zależności od potrzeb, będą służyć uchodźcom lub innym mieszkańcom.

- Zależy nam na tym, by mieszkania, które pozostaną po tej interwencji, w przyszłości służyły mieszkańcom regionu, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, na przykład na skutek pożaru – mówił Andrzej Buła, marszałek województwa, w momencie, gdy ruszał projekt. – Ważne jest dla nas, by wspierać społeczeństwo przyjmujące, bo ono też może poczuć się zmęczone.

Projekt koordynował Regionalny Ośrodkek Polityki Społecznej w Opolu.

- We współpracy z gminami utworzyliśmy w regionie 55 mieszkań - mówi Agnieszka Gabruk, dyrektor ROPS-u. - Te inwestycje zostały przeprowadzone w błyskawicznym tempie.

Tak prezentuje się w środku jedno z mieszkań w Szymiszowie, w którym mieszka 7 osobowa rodzina.
Tak prezentuje się w środku jedno z mieszkań w Szymiszowie, w którym mieszka 7 osobowa rodzina. Radosław Dimitrow

Wkładem własnym gmin były budynki nadające się do remontu. Za ich przerobienie na mieszkania zapłaciła Unia Europejska.

Takie lokale powstały m.in. w gminach:

  • Strzelce Opolskie
  • Kluczbork
  • Olesno
  • Ujazd
  • Biała

W piątkowe popołudnie w Szymiszowie pod Strzelcami Opolskimi, gdzie powstało 8 mieszkań dla uchodźców, zorganizowano międzynarodowy piknik. W ten sposób Urząd Marszałkowski podsumował projekt.

- Dziękujemy za wszystko co dla nas robicie. Za gościnność, otwartość i ogromną życzliwość. Polska stała się dla nas drugim domem - mówili uchodźcy.

W trakcie pikniku lokatorzy z Ukrainy podzielili się z mieszkańcami gminy Strzelce Opolskie symbolicznym bochenkiem chleba.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wreszcie mają dach nad głową. 55 ukraińskich rodzin wprowadziło się do nowo wyremontowanych mieszkań - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto