Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny czeka gruntowna modernizacja. Co ma się zmienić?

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny po remoncie ma prezentować się zjawiskowo i nowocześnie.
Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny po remoncie ma prezentować się zjawiskowo i nowocześnie. Pracownia P2PA
Budynek na Górze Świętej Anny ma zostać przebudowany, a cała ekspozycja unowocześniona. Rozstrzygnięto już konkurs architektoniczny na najciekawszą koncepcję. Do Muzeum Śląska Opolskiego wpłynęło 19 prac, jednak zwyciężyła koncepcja pracowni P2PA z Wrocławia.

3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które rozgrywało się również na terenie województwa opolskiego. Już tydzień później powstańcy osiągnęli linię Odry, zdobywając tym samym spory argument w negocjacjach polsko-niemieckich. Siły niemieckie, po początkowych porażkach, przegrupowały się i zaatakowały 21 maja.

Wybuchły walki znane dziś jako Bitwa w rejonie Góry św. Anny. Przez kilka dni powstańcy śląscy toczyli krwawe potyczki z Freikorpsem na terenie miejscowości, które dziś wchodzą w skład gminy Leśnica. Zacięte walki toczyły się o samo miasto, które kilkukrotnie przechodziło z rąk do rąk. Ciężkie boje miały miejsce również w Zalesiu Śląskim, Czarnocinie czy Lichyni.

Dziś w miejscach walk znajdują się liczne upamiętnienia, pomniki i mogiły. W 1964 r. otwarto również Muzeum Czynu Powstańczego. Początkowo mieściło się ono w XIX-wiecznym budynku szkoły w Leśnicy, gdzie w czasie powstania mieścił się sztab polskich wojsk.

W 1980 r. muzeum przeniesiono na Górę św. Anny, która znajduje się na trasie dojazdowej z Leśnicy w kierunku wierzchołka masywu.

Obecnie jest ono filią Muzeum Śląska Opolskiego i można je odwiedzać 7 dni w tygodniu. Ma spore zbiory, które liczą ok. 2,5 tys. eksponatów. Ekspozycja stała dotyka ośmiu zagadnień tematycznych, od powstań śląskich po historię klasztoru na Górze św. Anny. Oprócz tego w budynku goszczą liczne wystawy czasowe.

Teraz muzeum czekają wielkie zmiany. Budynek ma zostać przebudowany, a cała ekspozycja – unowocześniona. W kwietniu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu architektonicznego na najciekawszą koncepcję. Do Muzeum Śląska Opolskiego wpłynęło 19 prac, jednak zwyciężyła koncepcja pracowni P2PA z Wrocławia.

- Poznaliśmy wyniki konkursu, ale to początek długiej drogi. Muzeum obecnie stara się na środki unijne na termomodernizację istniejącego budynku, następnym etapem będzie szukanie funduszy na tę piękną inwestycję – mówił podczas ogłoszenia wyników wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.

W sobotę (11 czerwca) w Muzeum zorganizowany został Koncert Pieśni Walczącego Śląska. W programie był występ Wojciecha Poprawy z zespołem, pokaz tradycyjnych tańców śląskich w wykonaniu zespołu folklorystycznego „Spod Buczyny” oraz szkoły tańca „Orian-Show”, a także koncert laureatów II Festiwalu Śląskiej i Powstańczej Piosenki.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny czeka gruntowna modernizacja. Co ma się zmienić? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na strzelceopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto